9 Ocak 2014 Perşembe

BEZE TARİFİM


Merhabalar :) Bugün sizlerle yapmaktan çok keyif aldığım,yaparken kimi zaman ,sinir krizi geçirdiğim, kimi zaman çok mutlu olduğum bir tarif  paylaşacağım.Umarım beğenirsiniz.İlk olarak malzemelerle başlayalım .....
                                                     
   MALZEMELER:
*3 adet yumurta akı
*1 su bardağı toz şeker
*bir çimdik tuz 

Malzemeleri not aldıysak hemen yapımımıza geçelim.Derin bir kabın içerisine, ilk olarak yumurta aklarını koyuyoruz.Aman bu aşamada dikkatli olun ! İçerisine çok az dahi yumurta sarısı kaçarsa bezelerimiz tutmaz.Her neyse dönelim tarifimize... Yumurta aklarını 5 dakika boyunca çırptıktan sonra toz şekerlerimizi azar azar ekliyoruz. Tam 10 -15 dakika mikserle çırpıyoruz. Bezemiz çok katı halde olmalı.Duyduğum bir tabirle, koyu muhallebi kıvamında olmalı. 


Bezemin geldiği son hal budur.İsteğe göre, gıda boyası da ekleyebilirsiniz ben çok yakıştırıyorum. En son yaptığımda mavi gıda boyası ekledim , çok da güzel oldu. Bezemizi yaptıktan sonra 180 derece de veya 200 derecede pişirebilirsiniz.Önceden 4-5 dakika ısıtılmış fırına koyduktan sonra,4 dakika daha bekletin ve fırını kapatın. Tam 2 saat boyunca fırından çıkarmıyoruz.AFİYET OLSUN :)))))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder